آموزش شناخت مصالح ساختمانی با توضیحات کامل

 

مصالح ساختمانی

حتماٌ شما برای ساختن ویلا، بازسازی منزل ، ساختمان و غیره انواع مصالح ساختمانی را مشاهده و با آن آشنایی پیدا کرده اید. از قیبل مصالح ساختمانی می توان به تیرآهن ، ماسه ، چوب ، سیمان و غیره اشاره کرد که از مواد و متریال گوناگونی تولید می شوند. این مواد به طور حتم در افزایش و کاهش قیمت ، کیفیت و مرغوبیت مصالح نقش بسزایی دارند.

قیمت مصالح ساختمانی

برای بیشتر مصرف کنندگان قیمت بیشتر نشانه ی مرغوبیت بالاتر مصالح ساختمانی می باشد. این مساله بر کسی پوشیده نیست که چنانچه در باره ی مشخصات مصالحی که می‌خرید اطلاع ندارید فقط به قیمت آن اهمیت می دهید تا اینکه در مورد آن پرس و جو نمایید. برای مثل در حیطه ی ساخت و ساز ، مولفه های بی شماری در افزایش قیمت مصالح ساختمانی دخیل هستند و هر نوع مصالح ساختمانی برای نیازی طراحی ویلا شده است. به همین دلیل چنانچه در حال ساخت خانه هستید یا شروع به برنامه ریزی ساخت و ساز سرمایه گذاری املاک خود کرده اید، بهتر است شناخت کافی از عوامل موثر بر قیمت مصالح ساختمانی مورد استفاده در پروژه خود داشته باشید. ما در ادامه قصد داریم عوامل موثری که در قیمت مصالح ساختمانی تاثیر گذار بوده را برای شما شرح دهیم.

عوامل موثر بر قیمت مصالح ساختمانی

ما باید حتماً شناخت کافی از قیمت مصالح ساختمانی داشته باشیم که در پایان قیمت مد نظر ما بیشتر از حد تصورمان نشود. در زیر برخی از مولفه های تاثیرگذار بر قیمت مصالح ساختمانی را برای شما شرح می دهیم :

  • استحکام مواد

شاید در بین همه عوامل موثر بر قیمت مصالح ساختمانی، مهمترین آن استحکام مواد باشد. برای نمونه فرض کنید که ساختمان یا ملک شما برای ساخته شدن نیاز به آهن یا متریال فلزی دارد. آهن و دیگر مصالح فلزی از مکانیزم درجه بندی برخوردار بوده که نشان دهنده ی استحکام آنان می باشد. از نگاه اشخاص غیر متخصص هرچه درجه متریال و مواد بالاتر باشد قدرت ، استحکام و البته هزینه بازسازی ساختمان بالاتری دارند. با این وجود ، استحکام مصالح ساختمانی را نباید با دوام اشتباه گرفت. استحکام یک ماده بر عواملی که باید تحمل نماید مثل فشار، کشش و برش متمرکز می باشد.

  • عمر و دوام مواد

درباره ی مصالح ساختمانی موارد گوناگونی در حیطه ی ساخت و ساز وجود دارد. به عنوان مثال ، دیوارکشی ساختمان خود را می توانید با جایگزین های مختلفی مثل تخته سه لا، تخته فیبر سمنت یا موارد دیگر انجام دهید. این نمونه از دیوارکشی ها دوام و مشخصات متفاوتی داشته که یکی را نسبت به دیگری انتخاب بهتری می کند. برای نمونه تخته های فایبر سمنت برخلاف تخته سه لا مقاوم در برابر موریانه هستند ، ولی تعبیه آن در مقایسه با گزینه دوم از قیمت بالاتری برخوردار می باشد. با این وجود قیمت نگهداری طولانی مدت برای تخته فیبر سمنت کمتر در نظر گرفته می شود چون متریال چوبی بیشتر دچار موریانه می شوند. با این حال ، هر کدام نقاط قوت و نقاط ضعف خاص خود را داشته و می توانید با استفاده از تخصص کارشناسان خود، بهترین تصمیم را در انتخاب مصالح ساختمانی با قیمت مناسب بگیرید.

  • شرایط آب و هوایی

هم اکنون مصالح ساختمانی از خلاقیت و تنوع زیادی برخوردار می باشند تا در مقابل عوامل طبیعی مثل تغییرات آب و هوایی یا تغییرات ناگهانی آب و هوا مقاوم تر شوند. آب و هوا متداول ترین علتی بوده که موجب می شود ساختمان ها خیلی سریع مستهلک یا خراب شوند .با این کار، اگر تمایل دارید سازه ی شما حتی پس از تحمل طوفان ، قرار گرفتن بیش از حد از گرمای خورشید و سایر پدیده های طبیعی دوام بیشتری داشته باشد ، باید مواد مقاوم در برابر آب و هوا را انتخاب نمایید. با این وجود هر چه نوع مقاومت مصالح بیشتر باشد قیمت آن هم بالاتر است.

نتیجه گیری

حتی شما اگر متخصص باشید یا نه ، باید آگاهی صحیحی از چگونگی قیمت گذاری مصالح ساختمانی داشته باشید. داشتن دانش اولیه راهی برای صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز کلی سازه به شما ارائه خواهد داد. به طور قطع نمی خواهید در آخر برای چیزی که احتیاج ندارید هزینه صرف نمایید درست است؟ برای نمونه شما به بالاترین درجه فولاد برای منزل خود یا گران ترین سنگ مرمر برای کفپوش خود نیاز ندارید چون خانه شما یک قصر سلطنتی نیست. به عبارتی ،  شما می خواهید بهترین ارزش را برای ملک بلند مدت خود بدون صرف هزینه اضافی در ساخت آن بدست آورید. بنابراین شما به دنبال مصالح ساختمانی با مناسب ترین قیمت هستید که تمام نیاز های شما را برطرف نمایند.

 https://footofansakhteman.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا