«کوشکی»، یوزپلنگ معروف ایرانی در توران تلف شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: مدیرکل محیط زیست استان سمنان گفت “کوشکی” یوزپلنگ معروف ایرانی در توران درگذشت

بهرام‌علی زاهدی مدیرکل محیط زیست استان سمنان اظهار داشت: کوشکی یوزپلنگ آسیایی نر در اسارت پارک ملی توران با ثبت رکورد نزدیک به ۱۷ سال عمر، تلف شد.

وی علت درگذشت این یوزپلنگ را کهولت سن عنوان کرد.

در سال ۱۳۸۶ یکی از دوستداران محیط زیست به‌نامِ «کوشکی» این یوزپلنگ را که در آن زمان یک توله یوز حدود ۷ ماهه بود از سه چوپان که آن را شکار کرده و قصدِ کشتنش را داشتند خریداری کرده و به سازمان محیط زیست تحویل داد.

کوشکی به سازمان محیط زیست منتقل و در پارک پردیسان نگهداری می‌شد. کوشکی بعد از راه اندازی مرکز تحقیقات پارک ملی توران، به این ذخیره گاه زیستکره منتقل و در آنجا در کنار یوز‌های ماده دلبر و ایران نگهداری می‌شد که امروز شنبه هشتم بهمن ماه پس از صرف وعده غذایی صبح و در شرایطی که به لحاظ بالینی مشکل خاصی را نشان نمی‌داد، به علت کهولت سن تلف شد.

گفتنی است طول مدت عمر یوزپلنگ در طبیعت به طور میانگین حدود ۱۲ سال بوده که این مقدار برای گونه‌هایی که در اسارت و باغ وحش نگهداری می‌شوند حدود ۱۴ سال می‌باشد و تا قبل از تلف شدن کوشکی، بیشترین طول عمر یک یوز در باغ‌وحش ۱۵ سال و ۷ ماه ثبت شده بود.

کوشکی از نوع یوزپلنگ آسیایی بود که در توران نگهداری می‌شد. پیش از او، آخرین یوزپلنگ آسیایی در اسارت ماریتا نام داشت که در سال ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران درگذشت.

این یوز، در اسفند ۱۳۹۳ و در شرایطی که در قفس بود، اقدام به جفت‌گیری با دلبر کرد، ولی در پی عفونت کلیوی دلبر، پزشکان مجبور به سقط جنین دلبر شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا