نقاشی‌های مسروقه جنگ جهانی دوم از اسپانیا به هستان بازگشتند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: دو تابلو نقاشی که در جریان جنگ جهانی دوم ربوده شده بودند از اسپانیا به لهستان بازگردانده شدند.

به گزارش آرت‌نیوزپیپر، وزارت فرهنگ لهستان از بازگشت دو تابلو نقاشی مسروقه از اسپانیا به لهستان خبر داد.

نقاشی‌های دولوحی «مادر غمگین»‌(mater dolorosa) و «او را نظاره کنید»(Ecce Homo) که به کارگاه «دیریک باوتس» نقاش چیره‌دست فلامانی تعلق دارند، به طور رسمی از موزه‌ای واقع در شمال غربی اسپانیا به یکی از شعبه‌های موزه ملی لهستان در پوزنان منتقل شد.

«پیوتر گلینسکی» ـ وزیر فرهنگ، میراث ملی و ورزش لهستان ـ که در مراسم استرداد این آثار هنری حضور داشت، بیان کرد: «یک اثر دیگر که در جریان جنگ از دست رفته بود به لهستان بازگشت. این نمونه‌ای از کارآمدی سیستم ما در بازیابی آثار هنری از دست رفته است.»‌

این دو نقاشی که مریم مقدس و مسیح را به تصویر می‌کشند، یک اثر هنری واحد را تشکیل می‌دهند که در ابتدا در سال ۱۸۸۳ به مالکیت لهستان درآمد و توسط «ایزابلا دزیالینسکا» (Izabella Działyńska) خریداری شد که یکی از اعضای خانواده اشرافی چارتوریسکی(Czartoryski) بود.

گمان می‌رود که لهستان در طول جنگ جهانی دوم، پس از تهاجم آلمان نازی و جماهیر شوروی به این کشور، بیش از نیم میلیون اثر هنری را از دست داده باشد. به گفته وزارت فرهنگ لهستان، این آثار هنری بازگردانده شده به احتمال زیاد در جریان قیام ورشو در سال ۱۹۴۴ از موزه ملی ورشو به سرقت رفته‌اند. در سال ۲۰۱۹، کارمندان اداره استرداد اموال فرهنگی این دو اثر را در مجموعه موزه پنتبدرا(Pontevedra) شناسایی کردند.

بازیابی آثار غارت‌شده یک مسئله سیاسی بسیار مهم در لهستان است. «ماگدالنا اوگورک»(Magdalena Ogórek)، مجری تلویزیون و مورخ هنری اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد «موزه‌ آثار هنری مسروقه» را در منطقه «سیلزی» ایجاد کند و در آن یک نمایشگاه دائمی برگزار می‌شود که موضوع آن چگونگی سرقت تقریبا ۳۰ میلیارد دلاری آثار هنری توسط آلمان در طول جنگ جهانی دوم خواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا