اگر خانه ویلایی یا آپارتمان شما از فضای پشت بام برخوردار است، بهترین گزینه برای داشتن یک پشت بام دنج و زیبا، استفاده از طرح های جذاب روف گاردن خواهد بود. طرح های روف گاردن گزینه ای مناسب برای داشتن یک باغچه کوچک با طراحی دلخواه به شمار می‌روند. با داشتن پشت بامی از طرح […]

اگر خانه ویلایی یا آپارتمان شما از فضای پشت بام برخوردار است، بهترین گزینه برای داشتن یک پشت بام دنج و زیبا، استفاده از طرح های جذاب روف گاردن خواهد بود. طرح های روف گاردن گزینه ای مناسب برای داشتن یک باغچه کوچک با طراحی دلخواه به شمار می‌روند. با داشتن پشت بامی از طرح روف گاردن یا بام سبز می‌توانید در روزهای یکنواخت خود کمی تغییر ایجاد نمایید. بعد از گذراندن یک هفته پرکار می‌توانید اوقات آخر هفته خود را همراه با دوستان و همکاران خود بر بام سبز زیبای خانه خود بگذرانید.

جدیدترین انواع روف گاردن

روف گاردن با استفاده از طراحی های مختلفی ساخته می‌شود. با استفاده از چند گلدان، فلاورباکس چوبی و یک پوشش سبز زیبا می‌توانید یک فضای سبز جذاب را در پشت بام خانه خود ایجاد نمایید. یکی از گزینه های بسیار مهم در طراحی روف گاردن پوشش سبز گیاهی است. البته برای طراحی این فضا باید از یک نقشه کاربردی و مناسب کمک گرفت.

در طراحی نقشه روف گاردن باید بسیار دقیق و صحیح عمل کرد؛ چرا که با انجام تنها یک خطای بسیار کوچک ممکن است فضای پشت بام زیبایی مورد نظر را کسب نکرده یا حتی زمین نشست نماید. قبل از انجام هر کاری باید با مشاور و متخصص ماهر در آن زمینه مشورت کنید. با مشورت می‌توانید زیباترین و بهترین روف گاردن را برای پشت بام خانه خود داشته باشید. چوبین ویلا با سابقه چندین ساله در طراحی روف گاردن و فلاورباکس چوبی توسط باتجربه‌ترین طراحان و بهترین متریال بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد. برای مشاهده نمونه کارها به وبسایت https://choobinvilla.ir/ مراجعه و همچنین می‌توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان با کارشناسان چوبین ویلا با شماره ۰۹۱۲۳۱۰۲۲۴۷ تماس حاصل نمایید.

روف گاردن مدل متمرکز

مدل روف گاردن متمرکز از جدیدترین طرح های روف گاردن به حساب می آید. این دسته از روف گاردن ها بسیار زیبا و جذاب هستند. روف گاردن متمرکز با استفاده از خاکی که ارتفاع و حجم زیادی دارد ساخته می شود. البته هزینه ساخت و طراحی روف گاردن مدل متمرکز بسیار زیاد خواهد بود. معمولا آپارتمان ها و ساختمان های بزرگ و معروف از این نوع بام سبز استفاده می کنند. در این فضا می توان انواع گیاهان را کاشت؛ حتی در این مکان طراحی مدل نیمکت و مسیر پیاده روی نیز وجود خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که روف گاردن متمرکز نیاز به فضای زیادی دارد.

روف گاردن مدل نیمه متمرکز

مدل روف گاردن نیمه متمرکز یکی دیگر از جدیدترین انواع روف گاردن است. معمولا این نوع از روف گاردن ها دارای عمقی ۳۰ سانتی برای کاشت هستند. برای کاشت گیاه در این مدل فضای بام، عملکرد آزادانه ای خواهید داشت. برای ساخت این دسته از روف گاردن ها باید به وزن سازه توجه لازم داشته باشید. گیاهانی که می‌توان در روف گاردن نیمه متمرکز کاشت عبارتند از:

  • توت فرنگی
  • پونه
  • هندوانه
  • اسطخودوس

روف گاردن مدل گسترده

روف گاردن مدل گسترده نسبت به مدل نیمه تمرکز و متمرکز از قیمت کمتری برخوردار است. معمولا بیشتر آپارتمان ها و دیگر خانه های ویلایی توانایی پرداخت ساخت این دسته از روف گاردن ها را دارند. برای کاشت گیاه در این روف گاردن ها شما تنها فضایی به عمق ۲۰ سانت خواهید داشت. در نتیجه برای کاشت بهتر است از گیاهانی با ریشه کم استفاده کنید.

پرتابل مدولار، یکی از جدیدترین مدل های روف گاردن

اگر برای پشت بام خانه خود از روف گاردن مدل پرتابل مدولار استفاده کنید، دیگر این فضا نیاز به زیرسازی نخواهد داشت. فلاورباکس چوبی برای پرتابل مدولار بهترین گزینه محسوب می شود. فلاورباکس چوبی در این سبک از روف گاردن هم به صورت ثابت و هم متحرک روی پشت بام شما نصب خواهد شد. با استفاده از فلاورباکس های چوبی شما دیگر نیازی به کشت و آبیاری گیاهان پشت بام خود ندارید. چوب اصلی ترین عضو در طراحی روف گاردن های پرتابل مدولار است. معمولا برای زیبا کردن فضای پشت بام از کفپوش هایی با چوب ترموود یا چوب پلاست استفاده می شود.

 

 

ویژگی های روف گاردن پرتابل مدولار

طراحی روف گاردن پرتابل مدولار از مزایایی برخوردار است که به شرح زیر هستند.

  • روف گاردن پرتابل مدولار نیازی به سیستم های آبیاری خیلی پیشرفته ندارد.
  • برای پشت بام خانه خود با طراحی پرتابل مدولار دیگر به عایق کردن روف گاردن نیازی نخواهید داشت.
  • طراحی روف گاردن پرتابل برای پشت بام های قدیمی نیز کاربرد دارد.
  • وجود خطای انسانی در ساخت روف گاردن پرتابل مدولار نسبت به دیگر روف گاردن ها کمتر است.

نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی یکی از مولفه های اصلی در طراحی روف گاردن است. برای طراحی این فضا بهتر است از نورپردازی مدرن استفاده نمایید. امروزه با استفاده از معماری های مدرن و نوین، نور طبیعی به راحتی و بدون استفاده از هیچ تشریفاتی از شیشه ها عبور می کند. روشنایی طبیعی باعث زیبایی دو چندان محیط روف گاردن خواهد شد. برای طراحی این فضا بهتر است از افراط دوری کنید و اجازه دهید تا نور طبیعی به راحتی به فضا راه یابد. معمولا برای طراحی روف گاردن های مدرن از نور طبیعی بیشتری استفاده می شود و در نهایت برای تامین نور در شب از لامپ LED با نورهای مستقیم استفاده می کنند.

 

 

سخن پایانی

برای طراحی پشت بام خانه خود می توانید از چند گلدان کوچک و بزرگ، فلاورباکس چوبی و یک فضای سبز زیبا استفاده کنید. برای طراحی روف گاردن باید چند المان مهم مانند شرایط اقلیمی، نوع ساختمان و… را در نظر بگیرید. بهترین نوع روف گاردن پرتابل مدولار است. در این نوع می توان از باکس های چوبی گلدان نیز استفاده کرد. این باکس ها دیگر نیازی به آبیاری و … نخواهند داشت.