برگزاری جشنواره هنرهای شهری بهار ۱۴۰۲ در مشهد با دریافت بیش از ۲ هزار اثر/ شهرداری: چهره مشهد ۱۴۰۲ متفاوت از سال‌های گذشته خواهد بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد گفت: با بهره‌گیری از المان‌های آذین‌بندی، چهره مشهد مقدس را امسال متفاوت خواهیم کرد و ادوار گذشته را آسیب‌شناسی کردیم.

علی مسافری ظهر یکشنبه در نشست خبری تبیین جشنواره هنرهای شهری مشهد در بهار ۱۴۰۲ اظهار کرد: در استقبال از بهار ۱۴۰۲ سعی شده آثار از جنبه صرف زیباشناسی خارج شود و نگاه عمومی‌تری به آنها داشته باشیم

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه استقبال از بهار ۱۴۰۲، تفاوت‌هایی را با ادوار گذشته دارد، اظهار کرد: با توجه به تقارن آغاز بهار با ماه مبارک رمضان، مضامین مرتبط درنظر گرفته شده و یکی از محورهای فراخوان منتشر شده به «رمضان» اختصاص داشته است.

وی با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان، یکی از موضوعات حائز اهمیت، زیست شبانه شهر بوده که مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در همین راستا تلاش کردیم چهره و خدمات فرهنگی و هنری برای زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی به شکل مطلوبی رقم بخورد.

مسافری با اشاره به رویکرد تعاملی در استقبال از بهار ۱۴۰۲، افزود: در این دوره سعی کردیم آثار از جنبه صرف زیباشناسی خارج شود و نگاه عمومی‌تری به آنها داشته باشیم؛ به همین منظور، با همفکری و بهره‌گیری کرسی‌های دانشگاهی و حوزه‌های نظریه‌پردازی سعی کردیم در این راستا گام برداریم و مبانی نظری را توسعه دهیم.

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد بیان کرد: با بهره‌گیری از المان‌های آذین‌بندی، چهره شهر را امسال متفاوت خواهیم کرد و ادوار گذشته را آسیب‌شناسی کردیم تا آثار با کیفیتی را استخراج کنیم؛ در گذشته شاهد تناقض ذاتی بین رویکرد جشنواره‌ای و کیفی بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه از مهرماه سال جاری، وارد فرآیند استقبال از بهار شدیم تا نیازهای شهر را از بسترهای غیر از فراخوان نیز آماده کنیم، گفت: از دیگر اقدامات می‌توان به پیش‌بینی «چالش‌های طراحی» اشاره کرد که هنرمندان جدیدی در بخش‌های آذین‌بندی و هنرهای تعاملی و نوری ثبت‌نام کردند.

مسافری با اشاره به دعوت از هنرمندان با سابقه برای بازدید از نقاط مختلف سطح شهر، افزود: برهمین اساس می‌توان اطمینان داشت که آثار هنری متناسب با فضاهای شهری طراحی شده‌اند.

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه براساس رویکرد کیفی‌بخشی که امسال شاهد آن بودیم موجب شد آثار هنری بیشتری ارائه شود، تصریح کرد: جشنواره استقبال از بهار ۱۴۰۲ در ۸ بخش گلستان، هنرهای تعاملی شهری، آذین‌بندی شهری، آثار و آذین‌های نوری، دیوارنگاری، سرود، هنرهای نمایشی و هنرهای مردمی ویژه دهه مهدویت تعریف شده است.

وی گفت: در استقبال از بهار سال آینده، ۵۲۶ هنرمند در تمامی بخش‌ها شرکت کرده‌اند و ۲ هزار و ۵۹ اثر هنری دریافت شده که از این تعداد، ۵۰۹ اثر را در فضای شهری و در بخش‌های مختلف کار خواهیم کرد.

مسافری از اعمال رویکرد عدالتی برای توزیع آثار در بخش آذین‌بندی خبرداد و افزود: برهمین اساس، تمام مناطق شهری، به ویژه مناطق کم‌برخوردار مورد توجه جدی ماست و آثار را به فراخور این نیازمندی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد از طراحی چند اثر ویژه با رویکرد تعاملی در نقاط مختلف شهر سخن گفت و تصریح کرد: این المان‌ها، در ۳ بسته مفهومی به ویژه کودکان تعریف شده است.

تمرکز بخشی از برنامه‌های دهه فجر مشهد روی دهه نودی‌ها

سیدناصر نعمتی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد در خصوص اقدامات شهرداری مشهد برای دهه فجر در توییتی نوشت که تمرکز بخشی از برنامه‌های دهه فجر مشهد روی دهه نودی‌ها خواهد بود.

آغاز سه ماه جشن و شادی در شهر مشهد

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: از امروز در حوزه فرهنگی شهر فعالیت‌های متنوعی آغاز می‌شود؛ برنامه‌های دهه فجر، ایام جشن شعبانیه و بعد استقبال از بهار و ماه رمضان در پیش است.

”حسین باغگلی” در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: از امروز و با توجه به مناسبت‌های پیش‌رو، در حوزه فرهنگی شهر فعالیت های زیادی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام معاونت‌ها موظف شدند برنامه‌های اختصاصی دهه فجر داشته باشند، افزود: در باشگاه‌های ده گانه ویژه برنامه تعریف شده است؛ مجموعه‌ای از برنامه‌ها در گروه های سنی مختلف نیز تهیه شده است.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: بیش از ۳۰ برنامه با مشارکت ستاد سازمان فرهنگی و معاونت های فرهنگی مناطق داریم؛ در ایام دهه فجر به جز شب شهادت حضرت زینب(س) نورافشانی داریم و تلاش کرده‌ایم کل دهه فجر را به عنوان ایام شادی و فضاسازی برای شهر درنظر بگیریم.

باغگلی عنوان کرد: ایام پیروزی انقلاب در موقعیت‌های مختلف شهری موقعیت سازی می‌شود با مشارکت مردم نمادهای روز ۲۲بهمن تهیه می‌شود تا از یک تم واحد به شکل چاپی پرهیز شود.

وی تصریح کرد: مجموعه ای از برنامه فرهنگی ورزشی در مدارس هم با تعامل آموزش و پرورش داریم و رویداد نهایی به صورت شهری در بوستان ملت با حضور منتخبان مدارس برگزار می‌شود.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اضافه کرد: ۱۳سالن ورزشی در سیزده منطقه برای فعالیت ورزشی تفریحی فرهنگی از ۱۰ صبح تا ۲۲ شب فعال می‌شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا