وزیر خارجه قطر: پیام آمریکا را به ایران منتقل کردیم


وزیر امور خارجه قطر گفت: همه طرف‌های مذاکرات رفع تحریم‌ها را تشویق می‌کنیم به توافق برگردند.

به گزارش ایسنا، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ایران با ابراز خرسندی از حضور در تهران و انجام گفت‌وگو و رایزنی با مقامات ایران، گفت: در دیدار امروز با آقای امیر عبدالهیان بر اهمیت گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید کردیم، فرصت خوبی بود که در ارتباط با گفت‌وگوهای منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی رایزنی و گفت‌وگو کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه قطری ادامه داد: دوحه در ارتباط با موضوع توافق هسته‌ای نیز همه طرف‌ها را تشویق می‌کند که به این توافق بازگردند.

وزیر خارجه قطر با بیان اینکه همچنین امروز در مورد افزایش امنیت منطقه‌ای و کاهش تنش‌ها در منطقه نیز گفت‌وگو و رایزنی کردیم، گفت: قطر بر عدم دخالت کشورها در امور داخلی یکدیگر و حسن همجواری تاکید می‌کند.

وی با اشاره به تلاش قطر برای تعامل با کشورهای همسایه و منطقه گفت: همچنین در این دیدار فرصت داشتیم که در مورد تحولات اوکراین نیز رایزنی و گفت‌وگو کنیم. برای رفع برخی سوءتفاهم‌های اخیر در خصوص مسئله اوکراین طرفین را تشویق و دعوت به مذاکره و گفت‌وگو می‌کنیم تا سوءتفاهم‌ها برداشته شود.

وی همچنین با بیان اینکه موضع ما در ارتباط با مسئله اوکراین روشن و مشخص است، افزود: ما همه را به رعایت قوانین بین‌المللی و پایبندی به منشور سازمان ملل دعوت می‌کنیم.

وزیر خارجه قطر همچنین با بیان اینکه در دیدار امروز در ارتباط با تحولات افغانستان نیز گفت‌وگو و رایزنی کردیم، افزود: دولت قطر تنش‌ اخیری که دولت جدید اسرائیل علیه فلسطینی‌ها بکار برده است را محکوم می‌کند و آنها را دعوت می‌کنیم که از اقدامات یکجانبه دست بردارند و تنش‌ها را کمتر کنند. چرا که ممکن است تشدید این تنش‌ها منجر به وضعیت خطرناکی در منطقه شود و باید روند سیاسی و تاسیس دولت مورد تاکید قرار گیرد.

وزیر خارجه قطر همچنین با بیان اینکه ما توهین به قرآن و سوزاندن قرآن کریم در برخی از کشورهای اروپایی را نیز محکوم می‌کنیم، گفت: اینگونه اقدامات باعث نفرت پراکنی می‌شود و اختلافات بین ادیان مختلف را افزایش می‌دهد.

این دیپلمات عالی رتبه قطری همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار ایرانی در مورد سفر چند هفته پیش رئیس بانک مرکزی ایران به قطر و نتایج این سفر، گفت: ایران کشور همسایه ماست. چالش‌هایی درباره سیستم بانکی در ایران وجود دارد. ما امیدواریم که توافق هسته‌ای صورت بگیرد و تحریم‌ها برداشته شود. سفر اخیر رئیس بانک مرکزی ایران به قطر نیز برای گفت‌وگو درباره ساز و کارهای مناسب با توجه به شرایط کنونی بود و تلاش‌ها در این راستا که همکاری‌های دو کشور در این ارتباط افزایش پیدا کند.

وزیر خارجه قطر همچنین در پاسخ به این سوال که پیام از سوی چه کشورهایی امروز به ایران منتقل کرده‌ایم و آیا پیامی از طرف آمریکا در جریان سفر امروز به مقامات تهران منتقل کرده‌ایم؟ اظهار کرد: این پیام‌ها از سوی طرف‌های متعدد و مختلف در مورد موضوعات مختلف بود. از دیدگاه ما اکنون فرصت مناسبی است که مشکلات در خصوص توافق هسته‌ای حل و فصل شود و شرایطی برای بازگشت طرفین به این توافق ایجاد شود. در کنار اینکه حرف‌ها و نگرانی‌های همه طرف‌ها نیز در نظر گرفته شود.

وزیر خارجه قطر ادامه داد: آمریکایی‌ها نیز یک سری پیام به ما داده‌اند تا آن را به ایران منتقل کنیم. در خصوص موضوعی که مرتبط و در رابطه با توافق است و شاید به صورت مستقیم با این موضوع مرتبط نباشد.

در ادامه این نشست وزیر خارجه قطر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به نقش قطر در انتقال پیام بین ایران و آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکره کننده مذاکره رفع تحریم‌ها آیا احتمال دارد که قطر میزبان گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در آینده باشد، گفت: ما کارمان را بر اساس خوش بینی انجام می‌دهیم و در همین چارچوب تا جای ممکن تلاش می‌کنیم که دغدغه‌ها و ترس‌های موجود بین طرفین توافق از بین برود و محیط مناسبی برای گفت‌وگو حاصل شود. جدا از اینکه گفت‌وگوها کجا انجام می‌شود. ما به دنبال ثبات در منطقه و حصول توافق هسته‌ای هستیم؛ چرا که آن را عامل مهمی برای افزایش ثبات در منطقه می‌دانیم.

وزیر خارجه قطر در همین ارتباط تصریح کرد: متاسفانه در هفته‌ها و ماه‌های گذشته شاهد شرایط مناسب و مثبتی نبوده‌ایم و تلاش می‌کنیم که اوضاع آرام‌تر و سوءتفاهمات برطرف شود که آمادگی برای حصول توافق فراهم شود.

وزیر خارجه قطر همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روابط ایران قطر، گفت: روابط ایران و قطر برای ثبات منطقه ای مهم است. دوحه همیشه به دنبال افزایش هر چه بیشتر روابط بین کشورهای منطقه با ایران است و با توجه به روابط همسایگی و تاریخی مسائل مشترک زیادی بین دو کشور وجود دارد و عزم ما گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا