رونمایی از لیست‌های انتخاباتی/ آمادگی برای انتخابات الکترونیک

کمتر از یک هفته تا انتخابات مرحله دوم دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و این روزها در رسانه‌ها از جمله ایسنا، شاهد انتشار اخبار مرتبط با این رویداد هستیم. در طول ۴ روز گذشته هم شاهد بودیم فهرست کاندیداهای شورای وحدت اصولگرایان، لیست «ائتلاف امنا» و فهرست مشترک جبهه پایداری و شانا برای دور دوم انتخابات تهران منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، فعالیت ستاد انتخابات وزارت کشور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز ۲۱ اردیبهشت ماه به صورت منسجم و هماهنگ با ۱۵ استان کشور به صورت فعال‌تری دنبال می شود و احزاب ، تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی نیز به ارائه تحلیل‌ها و انجام فعالیت‌های‌ انتخاباتی خود شدت داده‌اند. 

به گفته وزیر کشور برای اولین بار در کشور است که مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، به صورت گسترده برگزار می شود.

احمد وحیدی با اعلام اینکه آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی در وزارت کشور وجود دارد، گفت: در ۸ حوزه انتخابیه که دو نماینده یا بیشتر باید انتخاب شوند، انتخابات را تمام الکترونیکی برگزار می‌کنیم که بزرگ ترین حوزه در تهران است که باید ۱۶ نماینده انتخاب شوند. شعب اخذ رای و سامانه های اخذ رأی مشخص شده است. در دور اول انتخابات در چهار حوزه انتخابیه، انتخابات تمام الکترونیکی برگزار شد، اما برای اولین بار این انتخابات در این گستردگی اجرا می شود و تحول مهمی در حوزه اخذ رأی است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور هم با اشاره به اینکه مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۲ حوزه، ۱۵ استان، ۴۷ فرمانداری و ۸۱ بخشداری برگزار می شود و ۹۰ نامزد برای ۴۵ کرسی باقی مانده مجلس با یکدیگر رقابت می‌کنند. این انتخابات در ۸ حوزه به صورت الکترونیکی خواهد بود.

محسن اسلامی همچنین درباره واجدین شرایط رای اظهار کرد: کسانی که در مرحله اول رای نداده باشند، می توانند در هر حوزه ای رای دهند. کسانی که در مرحله اول در یک حوزه انتخابیه رای داده باشند، فقط در همان حوزه می توانند در مرحله دوم رای بدهند. متولدین ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ به قبل می توانند در این انتخابات شرکت کنند.

مراحل رای دادن در انتخابات الکترونیکی را نیز می توانید در این لینک ببینید.

رونمایی از لیست‌های انتخاباتی/آمادگی برای انتخابات الکترونیک

در نشست خبری امروز سخنگوی شورای نگهبان خبرنگاران درباره تمهیدات شورای نگهبان برای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی سوالاتی را مطرح کردند که هادی طحان نظیف در پاسخ گفت: در انتهای هفته مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف ۴۵ کرسی باقیمانده در ۱۵ استان برگزار می‌شود؛ در ۸ خوزه انتخابیه که بالای دو نفر از داوطلبان آن‌ها تعیین تکلیف نشدند (تبریز، ری، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم شهر و ملایر) انتخابات بصورت تماماً الکترونیک برگزار می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تجربه انتخابات الکترونیکی در دور اول انتخابات مجلس دوازدهم و تاثیر برگزاری انتخابات الکترونیکی در دور دوم انتخابات مجلس در انتخابات‌های آتی گفت: در مرحله اول چهار حوزه را به صورت الکترونیکی بود. تجربه انتخابات الکترونیک رضایت‌بخش بود. در مرحله دوم چهار حوزه به هشت حوزه افزایش یافت تا تجربه بهتری داشته باشیم.

از طرف دیگر محسن نایبی رئیس ستاد امنیت انتخابات استان تهران در دومین جلسه ستاد امنیت انتخابات استان تهران از اتخاذ تمهیدات امنیتی برای برگزاری دور دوم انتخابات در شهر و استان تهران خبر داد و تاکید کرد که تأمین امنیت روانی و سلامت مرحله دوم انتخابات به اندازه مرحله اول انتخابات دارای اهمیت است.

محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تشویق مردم در مشارکت گسترده در انتخابات گفت: مردم با مشارکت گسترده در دور دوم انتخابات بهترین‌ها و اصلح‌ترین‌ها را تعیین کرده و راهی مجلس دوازدهم کنند.

رونمایی از لیست‌های انتخاباتی/آمادگی برای انتخابات الکترونیک

در نشست مشترک رئیس جمهور با استانداران، سیدابراهیم رئیسی در بخشی از اظهارات خود با اشاره به اینکه در انتخابات قبل هم مجریان (وزیر کشور و استانداران) هم ناظران(شورای نگهبان) هم عموم‌مردم همت کردند وانتخاب با شکوهی براساس ۴ اصل مورد تاکید رهبرانقلاب برگزار شد، گفت: ان‌شاءالله در انتخابات میان دوره‌ای پیش رو با همت استانداران ۴ اصل مورد تاکید رهبری همواره در اولویت باشد و شاهد انتخابات میان دوره ای با شکوه باشیم و مجلس شورای اسلامی در زمان خود تشکیل شود.

احزاب و تشکل‌ها چه کرده‌اند؟

سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی اسامی نامزدهای لیست نهایی جبهه انقلاب که مورد حمایت مشترک جبهه پایداری انقلاب اسلامی و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هستند را اعلام و با تاکید بر اهمیت حضور مردم در مرحله دوم انتخابات، گفت: حضور غرور انگیز ملت حماسه ساز ایران اسلامی در انتخابات یازدهم اسفندماه سال گذشته، با وجود مشکلات اقتصادی و کمبودها، برگ زرین دیگری از دفتر رشادت و وفاداری به انقلاب اسلامی بود که ان‌شاءالله در ۲۱ اردیبهشت ماه و در مرحله دوم انتخابات با حضور پرشور مردم تکمیل خواهد شد.

رونمایی از لیست‌های انتخاباتی/آمادگی برای انتخابات الکترونیک

از طرف دیگر سید نظام الدین موسوی از نهایی شدن لیست ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (امناء) برای دور دوم‌ انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس خبر داد و یادآور شد که از ۳۰ نامزد ائتلاف امناء در دور اول انتخابات ۷ نفر انتخاب و۱۵ نفر نفر نیز به دور  دوم راه پیدا کردند.

همچنین فهرست کاندیداهای مورد حمایت شورای وحدت اصولگرایان در حوزه انتخابیه تهران، ری شمیرانات، اسلامشهر و پردیس اعلام شد و به گفته مسئول روابط عمومی و امور رسانه شورای وحدت، در فرایند انتخاب کاندیداها، تلاش شده است در شرایط برابر از نظر صلاحیت، بانوان در اولویت قرار داشته و در صدر فهرست قرار گیرند.

طی چند روز گذشته فهرست کاندیداهای مورد حمایت «جمعیت جوانان انقلاب اسلامی» و لیست کاندیداهای مورد حمایت «خانه انقلاب» و کاندیداهای «جبهه مردمی ایران قوی» و «جبهه ایران اسلامی» برای دور دوم انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تهران منتشر شدند.

شخصیت‌ها چه می‌گویند؟

رونمایی از لیست‌های انتخاباتی/آمادگی برای انتخابات الکترونیک

در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی،‌ محسن رضایی در دیدارهای جداگانه با داوری و روح الامینی، دبیر و معاون امور استان‌های شانا و دبیران جریانات سیاسی دیگر بر وحدت گروه‌های انقلابی تاکید کرد و افزود: تک‌روی و سهم‌خواهی آسیب بزرگی به نظام و مردم خواهد زد، امروز بشدت نیازمند عقلانیت جمعی در اشخاص و درون جریانات سیاسی کشور هستیم.

در این نشست‌های جداگانه نادی و جراره از شریان، احمد نادری از جماران، رائفی‌پور و سعید محمد از صبح ایران، با تشریح روند شکل‌گیری جریان‌ها و تشکل‌های خود، به بررسی اجمالی دور اول انتخابات و برخی گله‌مندی‌ها پرداختند و آمادگی خود برای گفت‌وگو با سایر گروه‌های جبهه انقلاب را اعلام کردند.

از طرف دیگر مهدی شریفیان یکی از نامزدهای دور دوم انتخابات حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در اطلاعیه‌ که در آن از پیوستن و تعهد خود به رویکرد ائتلاف مردمی امناء خبر داده است.

ابراهیم عزیزی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گویی ب با تاکید بر اهمیت حضور مردم در دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم گفت که انتخابات جلوه‌ای از تحول‌گرایی و تعیین سرنوشت مردم به خواست خودشان است. مردم با حضور در انتخابات به کامل شدن مجلس کارآمد کمک کنند.

رونمایی از لیست‌های انتخاباتی/آمادگی برای انتخابات الکترونیک

امروز هم تعدادی از کاندیداهای دومین دوره انتخابات مجلس دوازدهم از جمله مجتبی زارعی از اعضای لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، سمیه گلپور کاندیدای لیست شورای وحدت اصولگرایان و جبهه صبح ایران  و مجتبی رحماندوست کاندیدای شورای وحدت اصولگرایان و لیست امناء ، علی طهرانی مقدم از اعضای لیست شورای وحدت و جبهه صبح ایران با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران به ارائه دیدگاه‌ها و برنامه‌های  خود پرداختند.

در بخشی از این نشست مجتبی زارعی با بیان این‌که «معتقدم نظارت مجلس هم زیر سوال است»، تصریح کرد:  ما در  کشور بحران نمایندگی داریم. نظام اداری ما نیمه ریاستی و نیمه پارلمانی است اما اگر مردم را نمایندگی نکنیم، مردم سالاری ما به مخاطره می‌افتد. خیلی وقت‌ها ما به سمت ساختارها غش می‌کنیم در حالیکه افراد باید نمایندگان مردم باشند.

سمیه گلپور هم با اعتقاد به شنیده‌ نشدن صدای مستضعفان در مجلس یازدهم تاکید کرد و گفت: باید صدای جامعه کارگری و بازنشستگان در مجلس شنیده شود.

همچنین مجتبی رحماندوست با تاکید بر تحقق عدالت اجتماعی در مجلس آینده، اظهار کرد: ما در مجلس آینده به دنبال این هستیم که مردم بدون لکنت زبان و ترس از عواقب آن، زبانشان به روی مسئولان و مقامات باز باشد. ما مردم بسیار خوبی داریم و باید مسئولانی داشته باشیم که همراه با مردم پیش بروند.

علی طهرانی مقدم نیز با بیان این‌که «نمایندگان از مسیری وارد مجلس شوند، که آلوده نباشد»، گفت: ما در حوزه قانونگذاری قوانین زیادی داریم. ما به قانون خوب نیاز داریم ولی به نظارت هم نیاز داریم. خیال دولت ها نباید از بعد نظارت مجلس راحت باشد. در مجلس نمایندگانی می خواهیم که وامدار باندهای قدرت و ثروت نباشند و هم در طول دوره نمایندگانی ضمن هم افزایی و کمک به دولت، اگر ایرادی می‌بینند، نظارت کنند و کوتاه نیایند.

امروز از انتخابات در استان ها چه خبر؟

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان از آمادگی کامل استان برای برگزاری مرحله دوم انتخابات در شهرستان‌های سمیرم و لنجان خبر داد و افزود: بیست و یکم اردیبهشت‌ماه مرحله دوم انتخابات در این دو حوزه برگزار خواهد شد.

فرماندار مشهد هم یادآور شد که حوزه انتخابیه مشهد و کلات ۵ نماینده دارد که در مرحله اول چهار نماینده تعیین تکلیف شدند و یک نماینده باید در مرحله دوم و از بین دو نامزد انتخاب شود و به مجلس راه یابد.

همچنین دو نامزد مرحله دوم انتخابات مجلس دوازدهم از حوزه انتخابیه مشهد و کلات (حسنعلی اخلاقی امیری و کاظم معتمدی‌فر) با حضور در یک مناظره انتخاباتی که در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، ضمن بیان دیدگاه‌های خود در مورد موضوعات مختلف، به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

در روزنامه ها از انتخابات چه خبر بود؟

روزنامه آرمان امروز در دو ستون راست و چپ صفحه اول خود با تیترهای «۲۱ اردیبهشت، مقدمه انتخابات تمام الکترونیک در ایران» و «لیست ها و حاشیه های داغ دور دوم انتخابات» ، اعتماد در تحلیلی با عنوان «آناتومی یک رقابت» به بررسی رقابت‌ها برای کرسی ریاست مجلس ، جهان صنعت با تیتر «رویارویی اصولگرایان در پنج ضلعی انتخابات» ، ستاره صبح در «گفت و گویی با احمد حکیمی پور» از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی به مقایسه مجلس دوازدهم و یازدهم ، جوان با تیتر «دوئل انتخاباتی مجلس در راند دوم»، شهروند با تیتر «امروز انتخابات الکترونیکی در ایران شبیه سازی می شود»  در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

جزییاتی از مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی

اخذ رای راس ساعت ۸ صبح روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه جاری شروع می شود و به مدت ۱۰ ساعت ادامه خواهد داشت. زمان اخذ رای با تشخیص ستاد انتخابات و وزیر کشور قابل تمدید است که دراین صورت توسط ستاد انتخابات کشور اطلاع رسانی خواهد شد.

واجدین شرایطی که درحوزه انتخاباتی که به مرحله دوم کشیده شده است؛ اگر درمرحله اول انتخابات شرکت کرده باشند فقط می توانند در همان حوزه رای دهند. اما افرادی که در مرحله اول انتخابات رای نداده اند می توانند درهر کدام از حوزه های ۲۲گانه شرکت نمایند.  بازه سنی برای شرکت در انتخابات ۱۸ سال است؛ بنابراین افراد متولد پیش ۱۳۸۵/۲/۲۱می‌توانند در انتخابات روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه شرکت نمایند. تشخیص اینکه افراد در مرحله اول در چه حوزه ای رای داده اند از طریق دستگاه احراز هویت و سیستم های موجود در شعب اخذ رای انجام می گیرد.

در این مرحله ۴۵ نماینده برای ۲۲ حوزه انتخاب  می‌شوند. ۳۲ نامزد در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس برای تصاحب ۱۶ کرسی مجلس و در حوزه انتخابیه ورامین ۲ نامزد برای یک کرسی مجلس با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه «انتخاب ایران»، از سوابق نامزد مورد نظرشان جویا شوند.

اخبار انتخاباتی در هفته‌ای که گذشت را نیز می توانید در این لینک مرور کنید.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا