پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ایسنا: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هدف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمی‌سازی علم، فناوری و فرهنگ است، گفت: زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکیمانه را خواهیم داشت که عقلانیت، مشارکت نخبگانی و مشارکت مردمی، همگی با هم به کار گرفته شوند. غفلت از مشارکت توده‌های […]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هدف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمی‌سازی علم، فناوری و فرهنگ است، گفت: زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکیمانه را خواهیم داشت که عقلانیت، مشارکت نخبگانی و مشارکت مردمی، همگی با هم به کار گرفته شوند. غفلت از مشارکت توده‌های مردمی نیز ما را از حکمی‌سازی شورا بازمی‌دارد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در آئین تکریم و معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تالار ایوان شمس برگزار شد، اظهار کرد: کارهای بزرگی در حوزه‌های علم و فرهنگ در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌های اخیر انجام شده است. همه مسئولین کشور باید نسبت به جایگاه قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی باورمند باشند و صرفا به لفظ آن اکتفا نشود.

وی افزود: هدف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمی‌سازی علم، فناوری و فرهنگ است؛ یعنی پیوند حکمت با علم، پیوند حکمت با فناوری و پیوند حکمت و فرهنگ.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه گفت: وقتی سخن از حکمت به میان می‌آید، یعنی علم، فناوری و فرهنگ باید مبتنی بر عقلانیت و با مشارکت حداکثری نخبگان باشند. علم و فرهنگ باید مبتنی بر نظریه‌پردازی باشند. گاهی دچار تفریط و افراط در این خصوص شده‌ایم. امثال ابن سینا و فارابی سنت حکمی علم را پایه‌گذاری کرده‌اند که ما باید درس آموز آن‌ باشیم.

وی بیان کرد: زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکیمانه‌ای خواهیم داشت که عقلانیت، مشارکت نخبگانی و مشارکت مردمی، همگی با هم به کار گرفته شوند. غفلت از مشارکت توده‌های مردمی نیز ما را از حکمی‌سازی شورا بازمی‌دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: از اندیشمندان کشور درخواست دارم در حوزه نظریه‌پردازی حکمی فرهنگی شامل حوزه‌های قرآنی، سینما، موسیقی و … به ما کمک کنند. تربیت حفاظ قرآنی و تولید آثار سینمایی به تنهایی کافی نیست بلکه باید اثر آن‌ها در زندگی‌ اجتماعی مردم مشاهده شود.

به گفته خسروپناه، نظارت بر تحقق اسنادی که براساس نظریه‌پردازی حکمی صورت گرفته در گروه همکاری دستگاه‌های مختلف در قرارگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان تاکید کرد: اگر پیوند حکمت با علم، فناوری و فرهنگ را برقرار کنیم مورد لطف و عنایت خداوند متعال واقع خواهیم شد.