«هک خبرگزاری خانه ملت»، «انتخابات ۱۴۰۲»، «شلیک موشک بالستیک دوربرد » و «روز پاسدار» از موضوعات مهم خبری بیست و چهارم بهمن‌ ماه ۱۴۰۲ حوزه سیاست بود که می‌توانید در گزارش زیر مشروح آنها را بخوانید. به گزارش ایسنا، صبح امروز خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) به‌دلیل حملات سایبری، هک و از دسترس خارج شد. […]

«هک خبرگزاری خانه ملت»، «انتخابات ۱۴۰۲»، «شلیک موشک بالستیک دوربرد » و «روز پاسدار» از موضوعات مهم خبری بیست و چهارم بهمن‌ ماه ۱۴۰۲ حوزه سیاست بود که می‌توانید در گزارش زیر مشروح آنها را بخوانید.

به گزارش ایسنا، صبح امروز خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) به‌دلیل حملات سایبری، هک و از دسترس خارج شد.  

روابط عمومی مجلس با صدور اطلاعیه‌ای درباره از دسترس خارج‌شدن سایت‌های مجلس اعلام کرد که ابعاد این موضوع توسط تیم‌های فنی کارشناسی در حال بررسی بوده و به‌زودی اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد گرفت.

بر اساس این اطلاعیه، بررسی اولیه تصاویر نشان می‌دهد که برخی از این اسناد دستکاری شده و غیرقابل استناد است. به این صورت که هکرها احتمالا از طریق دسترسی محدود به برخی اسناد، اسناد واقعی را دستکاری کرده‌اند. به‌عنوان نمونه در فایلی که باعنوان حقوق نمایندگان در خرداد ۱۴۰۲ منتشر شده یک ستون باعنوان جمع نهایی حاوی اعداد غیرواقعی درج شده است که در اسناد پرداختی مجلس وجود ندارد.

****

با توجه به اینکه انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌شود بیست نکته دانستنی درباره این انتخابات را می توانید در این لینک بخوانید.

لازم به ذکر است که انتخابات در چهار حوزه انتخابیه قم، رشت و خمام، آبادان و ملایر به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.

پیش از این استاندار تهران هم از آمادگی این استان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی خبر داده و در عین حال گفته بود که منتظر تصمیم شورای نگهبان در این زمینه هستیم. اما امروز خبری به نقل از استاندار تهران مبنی بر منتفی شدن برگزاری انتخابات الکترونیک در تهران منتشر شد.

در همین راستا، سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که ۲۲ نفر از نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده‌اند.

محسن اسلامی توضیح داد: ۱۲۷ نماینده دور نهم و دهم مجلس تایید صلاحیت شده اند. از نمایندگان دوره فعلی ۲۷۸ نفر ثبت نام کرده اند که ۲۴۲ نفر تایید و ۲۲ نفر عدم تایید صلاحیت شده اند و ۵ نفر هم انصراف داده اند.

امروز همچنین رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات و عضو فقیه شورای نگهبان در جریان بازدید از صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی و روند ضبط برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید شرایطی فراهم شود تا نامزدهای انتخابات بتوانند افکار، آراء و راه‌حل‌هایش را به رای‌دهندگان معرفی کنند، گفت: مردم باید بتوانند با دقت به نظرات و دیدگاه‌های نامزدها گوش دهند و در فرصت کافی به ارزیابی نامزدها بپردازند و در نهایت تصمیم‌گیری کنند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور هم در همایش بزرگ بانوان نقش آفرین شهرستان قرچک گفت: با توجه به این‌که در این دوره از انتخابات حدود ۱۵ هزار نفر تایید صلاحیت شده‌اند که در مقایسه با انتخابات دوره قبل که ۶ هزار نفر بود، داوطلبان رشد قابل توجهی دارند،امکان انتخاب بهترین ها برای مردم مهیا است.

غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی،  در اظهاراتی حضور در انتخابات را یک وظیفه ملی خواند و گفت: حضور مردم در انتخابات این پیام را به کشورهای دنیا می دهد که در ایران آزادی است و انتخابات واقعی است.

آذر منصوری رئیس جبهه اصلاحات هم در یک نشست خبری گفت: جبهه اصلاحات توصیه‌ای برای انتخابات ندارد. این به معنی قهر با صندوق و فاصله‌گیری از انتخابات نیست و اصلاحات باید تلاش کند که به انتخابات و صندوق رای معنا ببخشد.

خبرهای دیگر با محوریت انتخابات را در لینک های زیر بخوانید.

مردم با رای خود در اداره کشور مشارکت خواهند کرد

مردم با حضور در انتخابات برای دشمن خط و نشان خواهند کشید

برنامه کاندیداها برای بخش تعاون چیست؟

لیست نهایی شورای وحدت در تهران و شهرستان‌ها به زودی منتشر می‌شود

****

به مناسبت فرارسیدن سوم شعبان، «روز پاسدار» وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: تاریخ انقلاب اسلامی گواهی می دهد که سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در اجرای فرامین امامین انقلاب دوشادوش سایر نیروهای مسلح به مثابه بازویی نیرومند برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عمل کرده و در دفاع از آرمان های بلند انقلاب اسلامی تعامل، همیاری و هم افزایی را به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده اند.

سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران هم در مراسمی که به همین مناسبت در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، گفت: امروز به سپاهی رسیدیم که اگر در میدان جنگ نظامی باشد، مطمئن هستیم پیروز خواهیم شد و اگر جنگ سایبری باشد در آن دشمن را شکست می‌دهیم و اگر جنگ کشتی‌ها باشد و کشتی‌های ما را بزنند، حتما به همان تعداد و حتی بیشتر از آن‌ها می‌زنیم.

همچنین طی همکاری مشترک نیروی هوافضای سپاه و نیروی دریایی سپاه یک فروند موشک بالستیک دوربرد از ناو نظامی نیروی دریایی سپاه با موفقیت شلیک شده بود که تصاویر آن امروز منتشر شد.

برای نخستین‌بار است که یک موشک بالستیک از خانواده ذوالفقار از روی ناو شهید مهدوی نیروی دریایی سپاه شلیک و به هدف خود در کویر مرکزی ایران با موفقیت اصابت کرد. این موشک با برد بیش از ۷۵۰ کیلومتر، جدیدترین دستاورد نیروی دریایی سپاه است که در یک همکاری مشترک با نیروی هوافضای سپاه احصا و به دست آمده است.

انتهای پیام