آفتاب‌‌نیوز : جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه طی اظهاراتی در هشتمین مجمع عمومی «اتحاد برای دریای مدیترانه» در شهر بارسلونا از تصمیم اسرائیل برای تخصیص صندوق مالی جدید جهت احداث شهرک‌های جدید در اراضی اشغالی انتقاد کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس در پیامی در شبکه […]


آفتاب‌‌نیوز :

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه طی اظهاراتی در هشتمین مجمع عمومی «اتحاد برای دریای مدیترانه» در شهر بارسلونا از تصمیم اسرائیل برای تخصیص صندوق مالی جدید جهت احداث شهرک‌های جدید در اراضی اشغالی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، احداث شهرک‌ها را نقض حقوق بشر دانست و در واکنشی لفظی به این اقدام از سوی اسرائیل نوشت: تا زمانی که دولت فلسطینی تشکیل نشود، از صلح و امنیت برای اسرائیل نمی‌شود سخن گفت.

جوزف بورل تصریح کرد: وقتی متوجه شدم که در بحبوحه جنگ، اسرائیل بودجه جدیدی برای احداث شهرک‌های غیرقانونی اختصاص خواهد داد، وحشت‌زده شدم؛ این دفاع مشروع نیست.

برخی رسانه‌ها گزارش دادند که بر اساس جزئیات بودجه ۲۰۲۳ رژیم صهیونیستی، بیش از ۲۵ میلیون دلار به احداث شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه باختری اشغالی اختصاص داده شده است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین نیز گفت: اقدام اسموتریچ وزیر دارایی رژیم صهیونیستی در خصوص اختصاص بودجه بیشتر برای توسعه شهرک سازی در اراضی اشغالی، بی اعتنایی و بی احترامی به مواضع بین المللی و حتی موضع آمریکا در حمایت از راه حل دو کشوری (!) است.