آفتاب‌‌نیوز : سید ابوالفتح شیرمردی در خصوص مصرف گیاهان دارویی برای رفع اضطراب، اظهار کرد: استفاده از داروهای گیاهی تاثیرات خوبی برای کاهش اضطراب و استرس دارند که بهتر است پیش از آغاز مصرف با یک محقق طب سنتی مشورت شود زیرا مصرف خودسرانه گیاهان دارویی می‌تواند اثرات سوء داشته باشد. شیرمردی تصریح کرد: یکی […]


آفتاب‌‌نیوز :

سید ابوالفتح شیرمردی در خصوص مصرف گیاهان دارویی برای رفع اضطراب، اظهار کرد: استفاده از داروهای گیاهی تاثیرات خوبی برای کاهش اضطراب و استرس دارند که بهتر است پیش از آغاز مصرف با یک محقق طب سنتی مشورت شود زیرا مصرف خودسرانه گیاهان دارویی می‌تواند اثرات سوء داشته باشد.

شیرمردی تصریح کرد: یکی از گیاهان دارویی برای آرامش اعصاب اسطوخودوس است که برای طبع‌های سرد بسیار اثربخش بوده و این گیاه دارویی اثر تثبیت کننده‌ بر خلق وخو دارد و باعث کاهش استرس و آرامش اعصاب می‌شود.

محقق طب سنتی با اشاره به اینکه گیاه مرزنجوش برای کاهش استرس به ویژه برای افرادی که دارای طبع سرد هستند بسیار مفید است، عنوان کرد: مرزنجوش گیاهی از خانواده‌ نعنا است که طعم مطلوب و دلپذیری دارد. دمنوش این گیاه برای بی‌قراری و بی‌خوابی بسیار موثر است و می‌تواند علاوه بر کاهش استرس به‌عنوان دمنوش آرامبخش شبانه مصرف شود.

وی در ادامه گیاه دارویی سنبل‌طیب را برای درمان صرع، میگرن و اضطراب مفید دانست و گفت: این گیاه دارویی در درمان بی‌خوابی بسیار موثر است و به کاهش اضطراب کمک کرده و فرد خواب بهتری را تجربه خواهد کرد.

 این محقق طب سنتی با بیان اینکه در مجموع گیاهان دارویی اسطوخودوس، بادرنجبویه، سنبل‌طیب، گل گاوزبان و مرزنجوش در سرد مزاج‌ها می‌تواند به آرامش اعصاب و روان آن‌ها کمک کند، افزود: از طرفی افرادی که دارای طبع گرم هستند باید در مصرف این گیاهان دقت کنند زیرا ممکن است با مزاج آن‌ها سازگار نباشد.

 شیرمردی با اشاره به اینکه افراد دارای طبع‌ گرم بیشتر از سرد مزاج‌ها عصبی و ناآرام می‌شوند، بیان کرد: گل بنفشه، گل پنیرک، گل ختمی و گل ساعتی برای همه طبع‌ها مفید است.

وی در ادامه افزود: طبع گل ساعتی گرم است و برای  بهبود خواب، پیشگیری از سرطان، تسکین التهاب، کاهش فشار خون، سلامت قلب و کاهش افسردگی بسیار مفید است و افراد دارای طبع‌های سرد و گرم می‌توانند از آن استفاده کنند.

محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری گفت: طب سنتی راهکارهای مختلفی در استفاده از داروهای گیاهی و دمنوش برای کاهش استرس دارد. تهیه کردن دمنوش گیاهان دارویی ضمن این ‌که یک روش ساده است، در صورتی‌که تکرار شود و استمرار داشته باشد بسیار اثر بخش است و می‌تواند استرس و اضطراب را کنترل کند، البته  باید طبع فرد را برای استفاده از دمنوش‌ها در نظر گرفت.

 این محقق طب سنتی با اشاره به اینکه طبع فصل پاییز سرد و خشک و سودازا است و میزان افسردگی در این فصل بیشتر از فصل‌های دیگر است، اظهار کرد: داروهای گیاهی مانند پرسیاوشان و افتیمون در فصل پاییز برای کسانی که سودابی هستند بسیار مفید و جوابگو خواهد بود.

شیر مردی خاطرنشان کرد: در فصل پاییز افسردگی در افراد با طبع سوداوی شایع‌تر است که برای این افراد زالو درمانی زیر نظر طبیب سنتی توصیه می‌شود.