پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  ایسنا:سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (شنبه) شیوع یک عفونت شدید دستگاه تنفسی را در میان ساکنان قرقیز روستای پامیر در استان بدخشان افغانستان را تایید کرد.    این سازمان بین‌المللی در رشته توییتی اعلام کرد که یک عفونت شدید دستگاه تنفسی در میان ساکنان قرقیز در روستای پامیر […]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 ایسنا:سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (شنبه) شیوع یک عفونت شدید دستگاه تنفسی را در میان ساکنان قرقیز روستای پامیر در استان بدخشان افغانستان را تایید کرد.

 

 این سازمان بین‌المللی در رشته توییتی اعلام کرد که یک عفونت شدید دستگاه تنفسی در میان ساکنان قرقیز در روستای پامیر کلان واقع در استان بدخشان افغانستان شیوع یافته و باعث آلوده شدن ده‌ها نفر و مرگ ۱۷ تن از آنها شده است.

 

این سازمان گفته است که تا ۲۶ ژانویه (سه روز قبل)، شمار افراد آلوده‌ شده به این عفونت ۹۷ تن بوده است. همچنین برخی منابع خبری شمار قربانیان این بیماری را تاکنون ۲۱ تن اعلام کرده اند.

 

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد که برای رسیدگی به حال بیماران تلاش می‌کند اما به‌ دلیل وجود راه‌های سخت و صعب‌العبور برای رسیدن به این روستا، امکان ارسال دارو و تجهیزات پزشکی دشوار است.

 

این سازمان گفته که در حال تدارک تجهیزات بیشتر برای آسیب‌دیدگان این محل است و بخشی از داروها و تجهیزات پزشکی را برای درمان بیماران به این منطقه ارسال کرده است. 

 

به گزارش ایندیپندنت، دو هفته پیش نیز وزارت خارجه قرقیزستان اعلام کرد که شیوع یک بیماری ناشناخته در میان قرقیزها در پامیر کلان، گزارش شده و شماری نیز به‌ دلیل ابتلا به این بیماری جان باختند. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به‌ دلیل نبود امکانات ارتباطی، یک هیئت را برای بازدید از محل و بررسی وضعیت این روستا به پامیر فرستاده است.