احتمال ابتلا به آسم در کودکان به دنبال مواجهه با آلودگی هوا/ تکامل ریه‌ها تا ۱۸ سالگی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 ایسنا: یک فوق تخصص بیماری‌های ریوی کودکان به آثار آلودگی هوا بر سلامت کودکان اشاره کرد و گفت: از آنجایی که ریه کودکان تا حدود ۱۸ سالگی همچنان در حال رشد است، تک تک عوامل موثر در بروز آلودگی هوا می‌تواند بر ریه کودک و سلامت او اثرات سوء داشته باشد و آغاز برخی حساسیت‌ها و شروع آسم در کودکانی که زمینه بیماری را هم ندارند، ممکن است رخ دهد.

 

دکتر سید احمد طباطبایی درباره صحبت‌های اخیر مطرح شده پیرامون تغییر شاخص‌های معیار تعطیلی مدارس به دنبال آلودگی هوا، گفت: به نظر می‌رسد غیرحضوری شدن مدارس در دسترس‌ترین ابزار برای کمک به کاهش آلودگی هوا باشد، زیرا همه شاهد بودیم حداقل در پایتخت در زمان تعطیلی مدارس میزان ترافیک کاهش یافته بود.

 

وی افزود: البته خیلی‌ها فکر می‌کنند منشاء این آلودگی‌ها تنها ماشین‌های در حرکت هستند، اما اینها تنها منابع آلودگی هوا نیستند و کارخانه‌های اطراف شهر و وسایل حمل و نقل عمومی که در سطح شهر در حال تردد هستند نیز نقش مهمی در ایجاد آلودگی هوا دارند و باید فکری به حال این‌ها شود. برقی کردن اتوبوس‌های سطح شهر، اصلاح وضعیت تاکسی‌ها، ساماندهی موتورهای بسیار زیادی که در شهر تردد می‌کنند، بررسی کیفیت سوخت و… نقش بسیار مهم‌تری در کاهش آلودگی هوا دارند که باید فکری به حال آنها شود.

 

او تاکید کرد: ما هم دوست نداریم آموزش و تحصیل بچه‌ها تحت تاثیر قرار گیرد، اما گویا غیرحضوری شدن مدارس به زعم تصمیم‌گیران، اولین تصمیمی است که می‌توانند در مواجهه با شرایط آلودگی هوا اتخاذ کنند، زیرا اثرات اقتصادی کمتری نسبت به تعطیلی کلی یا تعطیلی کارخانه‌ها دارد.

 

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی کودکان درباره عوارض آلودگی هوا بر سلامت کودکان، اظهار کرد: از آنجایی که ریه کودکان تا حدود ۱۸ سالگی همچنان در حال رشد است، تک تک عوامل موثر در بروز آلودگی هوا می‌تواند بر ریه کودک و سلامت او اثرات سوء داشته باشد. از طرفی آغاز برخی حساسیت‌ها و شروع آسم در کودکانی که زمینه بیماری را هم ندارند ممکن است رخ دهد.

 

وی افزود: طبق مطالعاتی که قبلا انجام شده است می‌دانیم کودکانی که مجبور بودند از کنار اتوبان‌ها گذر کنند و به مدرسه بروند، نسبت به کودکانی که در مناطقی با آلودگی هوای کمتری زندگی می‌کردند، میزان بیشتری به آسم مبتلا می‌شدند. آلودگی هوا همچنین می‌تواند تشدید کننده بیماری‌های قلبی، درگیری‌های چشمی و… باشد.

 

طباطبایی ادامه داد: مونوکسید کربن از آلاینده‌هایی است که در زمان آلودگی هوا میزان آن افزایش می‌یابد و می‌تواند سبب سردرد، تحریک‌پذیری، تهوع،‌ استفراغ، خستگی زودهنگام و… شود. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، حتی آلودگی هوا میزان مرگ و میر نوزادان را افزایش می‌دهد.

 

او با تاکید بر اینکه منظور از آلودگی هوا فقط آلودگی هوای خارج از منزل نیست، تصریح کرد: گاهی وسایل داخل منزل هم می‌توانند عاملی برای آلودگی هوا باشند مثلا گازهای خانگی، بخاری‌های گازی خانگی یا در برخی مناطق که از سوخت‌های غیرگازی مانند چوب، زغال و …استفاده می‌کنند همگی می‌تواند درخصوص آلودگی هوا مشکل آفرین باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا