لزوم ترویج فرهنگ کتاب با ابزارهای هنری/ مجوز چاپ کتب گیلکی استانی شود

ایسنا/گیلان مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، یکی از راهکارهای رواج کتاب و کتابخوانی را استفاده از ابزارهای هنری و چندرسانه ای دانست و گفت: هنرهای تجسمی یک ظرفیت برای ترویج فرهنگ کتاب است.

امیرحسین طاهری امروز، ۱۳ اسفندماه در آیین تجلیل از فعالان و خادمان کتاب و نشر استان گیلان، از نویسندگان و ناشران به عنوان سکانداران فرهنگ کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: کتاب هم در فرهنگ دینی و اسلامی ما و هم در فرهنگ بومی و ملی ما جایگاه والایی دارد و کتب ارزنده‌ای همچون قرآن و نهج البلاغه و شاهنامه و آثار فاخر نظم و نثر داریم.

وی با بیان اینکه متاسفانه خیلی از کتاب های فرهنگی و تاریخی ما آنچنان در جامعه رواج ندارد، عنوان کرد: یکی از راهکارهای رواج کتاب و کتابخوانی، استفاده از ابزارهای هنری و چندرسانه ای است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان هنرهای تجسمی را یک ظرفیت برای ترویج فرهنگ کتاب دانست و متذکر شد: بخشی از مسائل و مشکلات حوزه کتاب و نشر جنبه ملی دارد که یکی از این مشکلات در صدور مجوز نشر است.

طاهری با بیان اینکه صدور مجوز نشر کتاب از شهریورماه امسال از اختیار استان ها خارج شده و توسط وزارت ارشاد صادر می‌شود، تصریح کرد: برای چاپ کتب به زبان گیلکی باید مجوز استانی صادر شود.

وی همچنین به ناشران استان قول مساعد داد که پیگیری لازم را برای تسریع در دریافت مجوز در دستور کار قرار دهد و خاطرنشان کرد: خرید حمایتی کتاب نیز مستقیم در اختیار وزارت ارشاد بوده و کلیه کتب مستقیم از انتشاراتی‌ها خریداری می‌شود و این اختیار از ادارات کل استان‌ها گرفته شده است.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان رونمایی از کتاب و نقد کتاب و برگزاری مسابقات کتابخوانی و برپایی نمایشگاه کتاب و… را از جمله برنامه‌های ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: آماده چاپ کتاب‌هایی هستیم که به دنبال تقویت فرهنگ و هنر و تاریخ گیلان هستند.

وی برگزاری مسابقات فاخر کتابخوانی را هم موجب تقویت خرید کتاب از کتابفروشی‌ها و هم موجب ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست و اضافه کرد: خرید کتاب برای مدارس نیز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان در دستور کار قرار دارد.

طاهری با تاکید بر لزوم برگزاری رویدادهای شهر و روستای دوستدار کتاب و معرفی پایتخت کتاب و هفته کتاب و…، یادآور شد: پیگیر اخذ مجوز موسسه کتاب و کتابخوانی در گیلان هستیم؛ در این راستا رسانه ها به ویژه صدا و سیما نقش مهمی در معرفی کتاب دارند.

قاسم مصفا، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز، با اشاره به چالش‌های حوزه کتاب و نشر به ویژه در سال‌های اخیر، اظهار کرد: حوزه نشر کتاب هم از لحاظ فنی و هم از نظر مخاطب با مشکلاتی مواجه است.

وی یکی از تاثیرگذارترین چالش های حوزه نشر کتاب را نوسان قیمت کاغذ دانست و بیان کرد: افزایش روز افزون قیمت کاغذ موجب شده هم مولفین توان چاپ کتاب خود را نداشته باشند و هم ناشران نتوانند کتاب‌های خود را بفروشند.

معاون اداره کل ارشاد اسلامی گیلان یکی از برنامه‌های بلندمدت وزارت ارشاد را خودکفایی در تولید کاغذ دانست و تاکید کرد: در کشور از گذشته چند شرکت فعال در حوزه تولید کاغذ داشتیم، اما این کاغذها سفید نبود و در چاپ کتاب مورد استفاده قرار نمی‌گرفت؛ به دنبال تحریم‌های ظالمانه و محدودیت واردات کاغذ، وزارت ارشاد با همکاری وزارت صمت اقدام به راه اندازی و تجهیز کارخانجات تولید کاغذ کرده و امیدواریم بخش اعظم این تولیدات به حوزه نشر کتاب و روزنامه اختصاص پیدا کند.

مصفا با اشاره به ضربه کرونا به حوزه فرهنگ و هنر، خاطرنشان کرد: متاسفانه نمایشگاه‌های کتاب بیشتر جنبه آموزشی و کنکوری گرفته و از هدف تعریف شده دور شده بود؛ البته وزارت ارشاد با تمهیدات لازم بعد از پاندمی کرونا، نمایشگاه‌های کتاب را به سمت مخاطب هدایت کرده و شاهد نتایج مثبتی هستیم.

وی با اشاره به سابقه طولانی گیلان در عرصه کتاب و کتابخوانی و نشر، ادامه داد: مولفین و ناشرین گیلانی صاحب سبک هستند و علیرغم همه مشکلات اقتصادی، از کشور عقب نیستیم و لذا باید قدردان فعالان حوزه کتاب و نشر در استان باشیم و از آنان حمایت کنیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از ۲۹ نویسنده و ناشر و کتابفروشی تجلیل شد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا