کاندیدا‌های احتمالی حاضر در انتخابات 1404

کاندیدا‌های احتمالی حاضر در انتخابات ۱۴۰۴

هنوز تا چهاردمین انتخابات ریاست جمهوری زمان زیادی باقی مانده است اما گمانه زنی ها و برو بیاهای انتخاباتی در میان جریان‌ها و چهره های سیاسی از راست تا چپ و اعتدالیون به چشم می خورد. هرچند فعلا تعارفات و برخی ملاحظات سیاسی سبب شده، سیاسیونی که نیم نگاهی به پاستور دارند نه آمدنشان را تایید کنند نه نیامدنشان را تکذیب.

در این میان، گرچه نگاه‌ها و گمانه زنی های رسانه‌ای حول محور آمدن چهره‌های چون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، سعید جلیلی، عبدالناصر همتی، محمد جواد آذری جهرمی و …می چرخد اما برخی چهره ها هم هستند که طی ادوار انتخاباتی اسم آن ها هم پرتکرار شده است، مانند پرویز فتاح یا مهرداد بذرپاش.

اما آیا همه این چهره ها که این روزها نامشان بر سر زبان هاست اجازه کاندیداتوری در انتخابات را خواهند یافت؟ آیا قانون انتخابات حق کاندیداتوری را از برخی چهره ها سلب خواهد کرد؟ و ….

مصوبه شورای نگهبان، چه کسانی را حذف می کند؟

چند روز مانده تا ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، شورای نگهبان با صدور یک ابلاغیه، فضای انتخاباتی کشور را تحت الشعاع خود قرار داد و بر همین اساس برخی کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ مانند آذری جهرمی زودهنگام از دایره رقابت کنار گذاشته شدند.

حال بر اساس همان ابلاغیه شورای نگهبان که شرط سنی حضور در انتخابات را حداقل ۴۰ سال تمام شمسی و حداکثر سن ۷۵ سال تمام در هنگام ثبت نام اعلام کرده است، حسن روحانی از حضور در انتخابات ۱۴۰۴ منع خواهد شد. این احتمال نیز وجود دارد که محمدرضا عارف و محسن رضایی هم به دلیل سن بالا از حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده انصراف بدهند.

کاندیداهای احتمالی حاضر در انتخابات 1404

رئیس جمهور آینده جوان است یا…

بر اساس اسامی که به عنوان کاندیداهای احتمالی مطرح هستند، ۱۲ درصد کاندیداها بین ۴۰ تا ۵۰ سال سن دارند، ۵۹ درصد بین ۶۰ تا ۷۰ سال سن دارند و ۱۷ درصد هم بین ۷۰ تا ۸۰ درصد سن دارند.

از آنجایی که پیش بینی می شود رقابت انتخاباتی میان اشخاصی چون علی لاریجانی، محمد باقر قالیباف، سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی بیشتر باشد بعید نیست دوباره یک رئیس جمهور با سن بالاتر از ۶۰ سال روی کار بیاید.

کاندیداهای احتمالی حاضر در انتخابات 1404

خیز اصولگرایان برای پاستور ۱۴۰۴!

در چند انتخابات اخیر کاندیداهای اصلاح طلب نتوانستند از گیت شورای نگهبان عبور کنند اما اصولگرایان با دردسرهای کمتری در تایید صلاحیت ها روبرو بودند، شاید از همین روست که در بین کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۴ چهره هایی با رگه های سیاسی اصولگرا بیشتر به چشم می خورد و پیش بینی می شود احتمالا ۵۳ درصد کاندیداها برخواسته از جریان اصولگرا باشند.

در میان اسامی مطرح شده ۲۱ درصد گرایش اصلاح طلبی دارند و ۲۶ درصد هم اعتدال گرا محسوب می شوند./اقتصاد نیوز

کاندیداهای احتمالی حاضر در انتخابات 1404

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا