توصیه فوق تخصص زنان برای فریز تخمک بانوان جوان!

بیشتر خانم‌ها وقتی به سن 35 سالگی نزدیک می‌شوند و هنوز ازدواج‌نکرده یا شرایط مناسبی برای آن ندارند و یا متاهل هستند، فعلا قصد بارداری ندارند و نگران  بارداری در آینده هستند، با انجماد یا فریز تخمک خود می‌توانند تا حدودی از استرس و نگرانی خود کم ‌کنند.

در این روش فوق تخصص زنان و نازایی با استفاده از روش‌های معمول تخمک‌هایی را از تخمدان خانم‌ها برداشته و منجمد می‌کند تا در روش‌های کمک باروری مثل ivf ذخیره شوند. این ذخیره می‌تواند سال‌ها باقی بماند و اگر احیانا بعد از ازدواج، فرد به هر دلیلی به روش طبیعی نتوانست باردار شود، می‌تواند از این ذخیره تخمک خود استفاده کند.

اگر در شهر تهران هستید، پزشکان زیادی هستند که می توانند برای فریز تخمک به شما کمک کنند. برای نوبت حضوری فوق تخصص زنان تهران کلیک کنید

مراحل فریز تخمک

فریز تخمک خانم‌ها یک روش کمک بارداری است که بسیار تأیید شده و شامل مراحلی است که کار آسانی نیست و نیاز به‌دقت و آزمایش دارد. ابتدا تحریک تخمدان انجام می‌شود. سپس جمع‌آوری تخمک و در مرحله بعد انجماد صورت می‌گیرد. البته عمل انجماد هم به چند روش قابل‌اجرا است که مختصر به آن اشاره می‌کنیم.

 • روش آهسته – در این روش، غلظت کمی از ماده ضد سرطانی را استفاده می‌کنند. درجه حرارت کم‌کم پایین آورده و متابولیسم تخمک‌ها هم پایین می‌آید و باز غلظت بیشتری از ماده سرطانی استفاده می‌شود.
 • شیشه‌سازی – در این روش از غلظت بالای ماده ضد سرطانی استفاده می‌شود و انجماد سریع‌تر انجام می‌شود. از تشکیل بلورهای یخ داخل سلول هم پیشگیری می‌کند. معمولا بعد از جمع‌آوری تخمک، فرد فعالیت‌های طبیعی خود را بعد از یک هفته می‌تواند، شروع کند. در این حین اگر تب بالای 38 درجه، شکم درد، افزایش وزن در یک روز و حتی خونریزی واژینال شدید داشت حتما باید به بیمارستان مراجعه کند.

عوارض فریز تخمک

روش‌های درمانی انجماد یا فریز تخمک هم مثل سایر روش‌ها دارای عوارضی است. این عوارض عبارت‌اند از:

 • شرایط استفاده از داروهای باروری
 • امکان سقط جنین
 • عوارض جمع‌آوری تخمک

وقتی از داروهای باروری که به‌صورت تزریقی مانند هورمون تحریک‌کننده فولیکول برای تخمک‌گذاری استفاده ‌شود، کمتر باعث دردناک شدن تخمدان‌ها می‌شود. اگر نشانه‌های تحریک بیش از حد تخمدان پیش بیاید، فرد دچار درد شکم، نفخ، تهوع، استفراغ، اسهال می‌شود و خیلی کم پیش می‌آید که جان فرد به خطر بیفتد.

امکان سقط جنین نیز وجود دارد. اگر فردی طبق سن از تخمک‌های منجمد برای بارداری استفاده کند، باید منتظر بروز سقط جنین هم باشد. طبق تحقیقات، نوزادانی که از تخمک‌های فریز شده متولد می‌شوند خطر ابتلا به نقص‌های زودرس را دارند و باید در مورد ایمنی تخمک‌ها بیشتر تحقیق شود.

علت خطر داشتن تزریق تخمک

آسیب های مختلف به بدن از عوارض فریز تخمک است. گاهی ممکن است در حال جمع‌آوری تخمک، استفاده از سوزن‌های مخصوص این کار، باعث خونریزی، عفونت و حتی آسیب به روده، مثانه، یا رگ‌های خونی شود. البته احتمال پیش آمدن این موارد خیلی کم است. در برخی از روش‌های جمع‌آوری تخمک از بی‌هوشی عمومی هم استفاده کنند که گاهی نگران‌کننده است.

 وقتی تخمک فریز شد و فرد بعدها اقدام به بارداری کند، باید با روش‌های کمک باروری باردار شود. در این روش باید داروهای هورمونی را به بدن تزریق کنند تا رحم آماده شود. بعد از همسر اسپرم گرفته و با تخمک‌های انجمادی فرد ترکیب شود و لقاح صورت گیرد. اسپرم را به‌صورت تزریقی به داخل سیتوپلاسم می‌فرستند. روش انجماد جنین نسبت به تخمک‌گذاری با تخمک‌های یخ‌زده، روش بهتری محسوب می‌شود.

هزینه فریز تخمک

در این روش پزشک معالج تخمک‌های بالغ را منجمد و در آزمایشگاه نگهداری می‌کند. این روش شامل مراحل پیچیده‌ای است. برای اینکه هزینه این درمان را بدانید بستگی به دولتی یا خصوصی بودن بیمارستان دارد چرا که بخشی از هزینه مربوط به آزمایش‌هایی است که باید انجام دهید. برای تعیین مقدار و کیفیت تخمک‌ها که با این کار وضعیت تخمدان شما مشخص می‌شود. آزمایش‌های دیگری هم مثل ایدز و بیماری‌های عفونی و هپاتیت هم از فرد گرفته می‌شود.

بخش دیگر هزینه هم شامل داروهای تحریک تخمک‌گذاری است که برای پیگیری باید پزشک فرد را به سونوگرافی بفرستد. عمل جراحی برای جمع‌آوری تخمک هم یک بخش از هزینه را شامل می‌شود. هزینه دیگر فریز تخمک و نگهداری آن در آزمایشگاه است. اگر تعداد تخمک‌ها زیاد باشد، نیاز به نگهداری و انجام عملیات روی این تخمک‌ها دارد. این ممکن است، باعث شود فرد، سالیانه 250 تا 300 هزار تومان پرداخت کند و نسبت به بیمارستانی انتخابی – دولتی یا خصوصی – هزینه از سه میلیون تا پنج میلیون متغیر است.

ثبت نوبت حضوری متخصص زنان یزد بصورت آنلاین برای مشاوره و انجام فریز تخمک

چه موقع فریز تخمک توسط دکتر زنان توصیه می‌شود؟

 • گاهی پیش می‌آید که برخی از خانم‌ها بیماری لوپوس که یک بیماری خودایمنی مزمن است، داشته و این بیماری به مدت طولانی در بدن می‌ماند. این یک اختلال است که به بافت‌های داخل بدن حمله می‌کند و کلیه‌ها مفاصل، خون و سیستم عصبی را مختل می‌کند. دکتر زنان به این افراد پیشنهاد فریز تخمک تا بهبودی کامل را می‌دهد.
 • خانم‌هایی که مبتلا به بیماری آندومتریوز هستند و نمی‌دانند چه موقع ازدواج خواهند کرد و باردار می‌شوند هم به توصیه پزشک متخصص، تخمک آن‌ها فریز می‌شود.
 • حتی خانم‌هایی که بعد از بررسی مشخص شود که هورمون اس ام اچ آن‌ها کم شده باید تخمک‌های خود را تا بهبودی کامل و درمان فریز کنند.
 • در بعضی از خانواده‌هایی که در بین آن‌ها یائسگی زود اتفاق می‌افتد، پزشک متخصص به آن‌ها توصیه می‌کند که حتما تخمک‌های خود را فریز کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.
 • گاهی پیش می‌آید که فردی نیاز به درمان با رادیوتراپی و شیمی‌درمانی پیدا می‌کند که این افراد هم به توصیه پزشک خود اقدام به فریز تخمک خود می‌کنند.
 • اگر بدنبال دکتر زنان کرمان برای فریز تخمک هستید، ابتدا نقد و بررسی مراجعه کنندگان قبلی پزشک را در دکترتو بخوانید.

 

مزایای انجام فریز کردن جنین

یکی از دغدغه‌های مهم در مسیر بارداری خانواده‌ها زمانی است که سن آن‌ها از حد معمول بالا می‌رود و توان باروری آن‌ها مثل قبل نمانده و کاهش پیدا می‌کند. در بین این زنان و مردان کسانی هستند که دوست دارند، پدر و مادر شدن را تجربه کنند و نمی‌خواهند در آینده با مشکل ناباروری هم روبرو شوند. پس از روش فریز جنین استفاده می‌کنند.

کلام آخر

پس مهم‌ترین مزیت روش فریز تخمک این است که در صورت ناتوانی در باروری دیگر نگران بارداری و تجربه مادر شدن وجود ندارد. این روشی ایمن و بی‌خطر است که پاسخ درمانی مناسبی هم محسوب می شود. این روش از طرف بسیاری از پزشکان  معتبر هم تأیید شده و حتی اقداماتی هم برای بهبود این مراحل انجام می‌دهند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا