بخش‌هایی از این مصاحبه که همان روز (۲۴ بهمن) اطلاعات به نقل از خبرگزاری‌های پارس و یونایتدپرس به ترتیب از نیویورک و واشنگتن منتشر کرد به این شرح بود: کارتر رئیس‌جمهوری آمریکا شب گذشته [شامگاه دوشنبه ۲۳ بهمن ۵۷]به وقت تهران در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید واشنگتن گفت: «آمریکا آماده‌ی همکاری با دولت […]

بخش‌هایی از این مصاحبه که همان روز (۲۴ بهمن) اطلاعات به نقل از خبرگزاری‌های پارس و یونایتدپرس به ترتیب از نیویورک و واشنگتن منتشر کرد به این شرح بود:

کارتر رئیس‌جمهوری آمریکا شب گذشته [شامگاه دوشنبه ۲۳ بهمن ۵۷]به وقت تهران در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید واشنگتن گفت: «آمریکا آماده‌ی همکاری با دولت انقلابی ایران به ریاست مهندس بازرگان است.» وی اظهار امیدواری کرد روابط دوستانه‌ی ایران و آمریکا به نفع ملت‌های دو کشور هم‌چنان ادامه یابد.

پرزیدنت کارتر در جواب انتقاد خبرنگار شبکه‌ی سراسری رادیو تلویزیونی آمریکا «ان. بی. سی» که چرا آمریکا طی چند هفته‌ی گذشته از حمایت شاپور بختیار دست برنداشت و آن را یک اشتباه محض سیاست آمریکا دانست پاسخ داد:

این اراده ملت ایران رژیم را سرنگون کرد

سیاست آمریکا طی ۱۵۰ سال گذشته بر این اساس بوده که حکومت قانونی هر کشوری را به رسمیت بشناسد و ایران هم از این مسئله جدا نبوده است تا موقعی که شاه در ایران بود ما شاه را می‌شناختیم، سپس شاپور بختیار نخست‌وزیر قانونی حکومت وقت بوده و بعد از این‌که مجلسین ایران منحل شده و بختیار هم استعفا کرده ما بازرگان را به رسمیت می‌شناسیم.

سیاست ما بر این نیست هیچ رهبری را در جهان به کشوری تحمیل کنیم تنها یک بار دچار این اشتباه شدیم و آن ویتنام بود که دیگر تکرار نخواهیم کرد این اراده‌ی ملت ایران بود که رژیم سابق را سرنگون و حکومت تمام ملی را جانشین آن کرد. گزارش مسئولان سفارت آمریکا در تهران حاکی است که در تماس آنان با آقای مهندس بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت ایران اطمینان کامل نسبت به حفظ جان آمریکاییان مقیم ایران به آن‌ها داده شده است.

کارتر در مورد قطع صدور نفت ایران کارتر گفت:

آمریکا ۵ درصد نفت مصرفی خود را که به ۵۰۰ میلیون بشکه در سال بالغ می‌شد، از ایران وارد می‌کرد که در حال حاضر قطع شده است و در زمان حاضر خطری از نظر این قطع نفت در ایالات متحده به چشم نمی‌خورد… در صورت صرفه‌جویی و محدود کردن سرعت اتومبیل‌ها به ۸۸ کیلومتر در ساعت این کمبود تا حدودی جبران خواهد شد. آمریکا به تلاش‌های خود در آینده برای ادامه‌ی همکاری با ایران ادامه خواهد داد.