بیش از ۶ میلیون زائر در بقاع متبرکه حضور یافته‌اند

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از حضور ۶ میلیون ۸۰۰ هزار زائر طی نوروز ۱۴۰۳ در بقاع متبرکه خبر داد و گفت: در کل کشور ۴۲۵ امامزاده امکانات استقرار زائر را دارند که بر اساس آماری که از استانهای مختلف کشور ارائه شده از ۲۸ اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود ۲۰۰ هزار نفر شب در زائرسراها اسکان داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمحمدکاظم موسوی متقی، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به مقارن شدن ماه بهار قرآن و بهار طبیعت و اجرای طرح «ضیافت الهی» و «آرامش بهاری» در بقاع متبرکه سراسر کشور گفت: بر این اساس طبق آماری که از استان‌های مختلف جمع آوری شده است، از ابتدای اجرای طرح آرامش بهاری (از ۲۸ اسفندماه تا پنجم فروردین)، قریب به ۶ میلیون ۸۰۰ هزار زائر در بقاع متبرکه حضور یافتند.

وی با بیان اینکه اسکان در بقاع متبرکه به دو صورت رسمی (در اتاق و سوئیت) و اسکان موقت (در چادر و اسکانهای اضطراری) صورت می پذیرد، اظهار کرد: جمعا ۱۹۷ هزار شب اسکان رسمی در بقاع متبرکه صورت گرفته که به ترتیب استانهای خراسان رضوی با اسکان ۳۳ هزار زائر، استان اصفهان ۳۰ هزار نفر، استان خراسان جنوبی ۲۴ هزار نفر، استان فارس ۲۲ هزار نفر و استان سمنان با اسکان ۲۰۹۰۰ نفر شب اسکان، رتبه های اول تا پنجم را در اسکان زائر در زائرسرا و سوئیت به خود اختصاص داده اند.

حجت الاسلام موسوی متقی افزود: در کل کشور ۴۲۵ امامزاده امکان استقرار زائر را دارند که جمعا ۵ هزار و ۴۸۹ باب اتاق را شامل می شود که بر اساس آماری که از استانهای مختلف کشور بدست ما رسیده از ۲۸ اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود ۲۰۰ هزار نفر شب در زائرسراها اسکان داشته اند. همچنین در اسکان اضطراری که در جوار بقاع و در فضای پیرامونی آستان مقدس امامزادگان و کمپهای موقت صورت می پذیرد، حدود ۷۷۰ هزار نفر شب اسکان داشته اند.

وی عنوان کرد: یکی از برنامه هایی که در قالب طرح آرامش بهاری در نظر گرفته شده، برنامه افطاری ساده در ماه رمضان است. ممکن است خیلی از مسافران روزه نباشند، اما خیلی از مجاوران و ساکنان بومی که در جوار امامزادگان سکونت دارند در ایام ماه رمضان به بقاع مراجعه می کنند و در این ایام، ۹۸۰ امامزاده برنامه افطاری ساده را دارند و روزانه معادل ۹۵ تا ۱۰۰ هزار افطاری ساده در کشور توزیع می شود که خراسان رضوی با توزیع روزانه ۱۵ هزار افطاری ساده در این زمینه پیشرو بوده است و در استان اصفهان قریب به ۱۰ هزار افطاری ساده، استان فارس ۸ هزار، خوزستان ۷ هزار، یزد حدود ۵ هزار و ۵۰۰ و مازندران و هرمزگان ۶۰۰۰ افطاری ساده روزانه توزیع شده است.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: از دیگر برنامه های طرح آرامش بهاری، برگزاری جلسات تفسیر و جزء خوانی قرآن در بقاع متبرکه است که بر اساس آمار روزانه ۱۵۰ هزار نفر در جلسات جزء خوانی شرکت کرده اند و در جلسات تفسیر قرآن ۵۳ تا ۵۵ هزار نفر حضور دارند. همچنین تقریبا ۵۰۰ بقعه متبرکه سطح یک و دو، خیمه معرفت دارند و حدود ۷۰ هزار نفر تاکنون روزانه به خیمه های معرفت مراجعه کرده اند و از برنامه های این خیمه ها شامل مشاوره، برنامه های کودک و پاسخگویی به سوالات شرعی و غرفه های عفاف و حجاب بهره مند شده اند.

وی افزود: این آمار در روز ششم فروردین از سراسر کشور دریافت شده که در مقایسه با سال گذشته رشد ۱۰ درصدی را چه در عدد زائران که به امامزاده ها مشرف شده اند و چه در اسکان آنها را نشان می دهد. بر اساس آمار، سال گذشته حدود ۱۵ هزار نفر در ایام نوروز به بقاع متبرکه مشرف شدند که امسال تاکنون حدود ۷ میلیون نفر بوده است و پیش بینی می شود با توجه به اینکه شب های قدر را در پیش داریم این عدد به ۱۵ میلیون نفر برسد. سال گذشته کل عدد اسکان در بقاع متبرکه ۳۷۵ هزار نفر شب بود و امسال تاکنون نزدیک ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش بینی می شود به ۵۰۰ هزار نفر شب اسکان برسد.

حجت الاسلام موسوی متقی تصریح کرد: طرح آرامش بهاری تابعی از سفر است به عنوان مثال در سالهایی که کرونا شیوع پیدا کرد و سیل آمد و سفرها کم شد از طرح آرامش بهاری هم کمتر استقبال شد. در برخی سالها آمار حضور بالای ۲۰ میلیون زائر را در بقاع متبرکه داشته ایم، امسال و سال گذشته با توجه به اینکه ایام نوروز با ماه رمضان مقارن شده، سفرها کمتر شده و تقریبا ۱۳ تا ۱۴ میلیون زائر در ایام نوروز در بقاع متبرکه حضور یافته‌اند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا